Povrchová úprava modřínu – řešení problémů

Modřín je oblíbeným materiálem pro výrobu oken, venkovních dveří a obkladů zejména díky svému krásnému vzhledu a fládrování. Přesto mnozí uživatelé mají špatné zkušenosti s povrchovou úpravou, kdy barva stéká či praská. Důvody jsou dva: Rozdíl velikosti jarních a letních cév vede k tomu, že povrch je nerovnoměrný, a dochází ke vzniku bublin a prasklin. Druhým problémem jsou vodou ředitelné fenolové sloučeniny. Jelikož modřín má nízké pH (cca 4), ovlivňuje to viskozitu barvy, přičemž ji ředí. Barva tak stéká na svislých plochách. Modřín stékání

Nejvhodnějším způsobem, jak zabránit těmto defektům, je použití optimální základové barvy. Teknos nabízí pro tyto účely vodou ředitelnou, dvousložkovou základovou barvu ANTI STAIN AQUA 5300. Zabraňuje pronikání sloučenin na povrch, vytváří jednolitý a ideální podklad pro vrchní barvu.

Nové výzkumy dávají modřínu další možnosti využití. Projekt ‘LarchCoat‘ rakouského výzkumného ústavu Holzforschung Austria prokázal, že vysoký obsah polysacharidů (Arabinogalactan) v jádru modřínu oslabuje vlastnosti filmu. Teknos využívá tohoto poznatku při vývoji budoucí vodou ředitelné jednosložkové podkladové barvy na modřínové dřevo. V současné době je ale ANTI STAIN AQUA 5300 tou pravou volbou.