Dvě úžasné barvy roku dokážou s vaším interiérem divy! Potřebujete dodat interiéru šťávu? Anebo více toužíte po uklidnění a harmonii? S obojím pomůžou letošní barvy roku, zelená (Greenery) a popelavě modrá (Niagara).

Výrazně proměnit domov se dá právě s pomocí barev, a ty, které jsou top pro letošní rok, k tomu nabízejí krásnou příležitost. Navíc s nimi můžete naložit podle svého. Někdo se daného odstínu drží striktně, jiný ho pojme jen jako inspiraci.

„Greenery je svěží zelená barva, která velmi dobře vystihuje dnešní dobu eko a bio výrobků. Nabíjí energií a zároveň přispívá k relaxaci. Svěží zelená evokuje návrat k přírodě a poutá pozornost vždy, ať je použitá na malé nebo velké ploše. Byť podle odborníků patrně nepůjde o barvu, kterou si doma vymalujete všechny čtyři stěny v jednom pokoji. Ve větší míře je předurčená do koupelen, v menší pak kdekoli v bytě.pantone-2017-image-01    Pantone greenery chair

Niagara představuje nenápadný tlumený odstín, který působí elegantně. Má uklidňující tendenci a navozuje pocit čistoty a jemnosti. Je tedy vhodná pro náš uspěchaný život.V interiérech se používá docela často. Znázorňuje jednoduchost a minimalismus, je velmi dobře kombinovatelná s jinými barvami, a právě podle toho, jak ji zkombinujete, působí buď teple, nebo studeně.

pantone niagara fresha chic                Pantone-niagara how to decorate

Obě barvy se dají navzájem kombinovat za předpokladu, že jedna z nich se stane hlavní, anebo je použijete ve stejné míře, ovšem jen jako doplňkové. Další možnost nabízí doplnění dalšími barvami. „Zelená si nejvíce rozumí s bílou a šedou, bát se nemusíte ani žluté či přírodně hnědé. K popelavě modré je dobré vybírat barvy s podobným tónem, například starorůžovou, pískovou či hořčicově žlutou,“ uvádí designérka Michaela Szilágyiová ze společnosti Free Architects. Aby se nové barvy u vás doma prakticky uplatnily, uvažujte dopředu. Například uklidňující tóny obecně jsou vítané, avšak použité ve velkém množství můžou vést k opaku – začnou rušit. Například popelavě modrá prospěje pracovně či ložnici, lepší je ale použít ji v případě výmalby na jednu dvě stěny a další volit v neutrálním provedení (bílá, světlý písek). Totéž platí i pro Greenery: místnost spolehlivě osvěží, ale když jí bude příliš, pravděpodobně se rychle omrzí.

Která barva vám doma více schází – ta, co připomíná svěží zeleň, nebo ta, která více uklidňuje?

Zdroj: www.prozeny.cz/ Marcela Škardová